English

 Media
Mediatiedotteet 2010:
NUMMIROCK KÄYNNISTYY TÄNÄÄN
24.06.2010 kello 10.28
Vaikka ensimmäiset festivaalivieraat saapuivat Nummijärvelle jo sunnuntaina, festivaali käynnistyy virallisesti tänään torstaina 24.6.2010. Festivaalin avauspäivänä ainoastaan Foster´s Live lavalla on ohjelmaa.

Festivaalit aloittaa Demosetä –äänestyksen kautta valittu Trespassenger klo 20.30. Muita torstain esiintyjiä ovat Kiuas ja Korpiklaani. Torstain ohjelmaa pääsee seuraamaan 3 päivän festivaalilipulla.

Ennakkolipunmyynti käy kuumana ja odotuksena on 20.000 kävijää seuraavien 3 päivän aikana. Ennakkolippuja on vielä saatavana Lippupalvelun ja Tiketin myyntipisteissä 85 euron hintaan. Auto- ja telttapaikka kuuluvat lipun hintaan. Päiväkohtaiset liput perjantaille ja lauantaille myydään ainoastaan portilta 50 eurolla.

Lisätietoja tapahtumasta antaa:
Promoottorit:
Tero Viertola 050 – 375 9010
Mari Hauta 040 – 504 7917 ja
Hannu Viertola 0400 – 566 784
NUMMIROCKIN OHJELMA VALMISTUI
28.04.2010 kello 01.24
Raskasta juhannusta vietetään Nummijärvellä tänä vuonna 24 kerran 24.-26.6.2010.
Viimeiset kiinnitykset tämän vuoden ohjelmaan ovat Enochian Crescent, Kiuas, Korpiklaani sekä Throes Of Dawn. Demosedän käynnistämästä ankarasta kisasta Nummirockin lauteille tiensä raivasivat seuraavat yhtyeet; Carnalation, Crimson Sun, Graveborne, Kalmisto, Overstraind, Purified, Ravage Machinery sekä Suudella.
Yhtyeet tulevat esiintymään 3. lavalla perjantain ja lauantain aikana. Vaikka Demosetä –palvelu oli käytössä ensimmäistä vuotta, sen suosio yllätti täydellisesti. Kaikkiaan 236 bändiä ilmoittautui mukaan, joille yhteensä annettiin huimat yli 37000 ääntä. Palvelua tullaan kehittämään edelleen ja sitä tullaan varmasti käyttämään tulevinakin vuosina. Aikaisemmin julkaistuja ulkomaisia artisteja ovat Dark Tranquillity, Sepultura, Six Feet Under, Thyrfing sekä bläkkislegenda Venom. Kovia kotimaisia tähtiartisteja ovat mm. Sonata Arctica, Tarot, Finntroll, Mokoma, Swallow The Sun sekä Insomnium. Tarkemmat tiedot yhtyeistä löydät nettisivuilta www.nummirock.fi.

Viime vuotiseen malliin Heta Hyttinen saapuu Nummijärvelle juontamaan tapahtuman ammattilaisen ottein.

Ennakkoliput ovat myynnissä Lippupalvelun ja Tiketin myyntipisteissä 85 euron hintaan. Perinteisesti auto- ja telttapaikka kuuluvat lipun hintaan. Päiväkohtaiset liput myydään ainoastaan portilta 50 eurolla.
VENOM myrkyttää Nummirockissa
12.03.2010 kello 01.13
Nummirockin 2010 pääesiintyjäksi on kiinnitetty brittiläinen black metallia tahkoava VENOM. Venomin ensimmäinen Suomen vierailu tapahtui vuonna 1985 ja viimeksi bändi on nähty Suomessa vuonna 2007. Aikaisemmin julkaistut ulkomaiset artistit ovat Six Feet Under, Sepultura, Dark Tranquillity sekä Thyrfing.

Nummirockin kotimaista osastoa vahvistamaan on kiinnitetty Swallow The Sun, Blackstar Halo sekä harvemmin lavoilla nähty aggressiivista industrial metallia runnova 2 Times Terror. Aikaisemmin julkaistut kotimaiset artistit ovat Sonata Arctica, Tarot, Mokoma, Finntroll, Insomnium, Sotajumala sekä St.hood.

Demosetä on sulkenut demobändien ilmoittautumisen. Yleisöllä on kuitenkin vielä mahdollisuus käydä äänestämässä suosikkiaan maaliskuun loppuun saakka. Klikkaa siis oitis osoitteeseen http://demoseta.nummirock.fi.

Nummirockin kolmen päivän ennakkolipun hinta on 85 euroa. Hintaan sisältyvät auto- ja telttapaikka Nummirockin omalla leirintäalueella. Päiväkohtaisia lippuja ei myydä ennakkoon. Liput ovat myynnissä Lippupalvelun ja Tiketin myyntipisteissä.
Nummirockin ensimmäiset artistit 2010
18.02.2010 kello 21.28
Tähän VOIT lisätä mediatiedotteen tekstimuodossa.
Ohjelma valmis
06.05.2009 kello 08.24
Juhannuksen raskaimmat murinat kajahtavat Nummijärveltä. Ulkomaiset kiinnitykset ovat Hatebreed (USA), Arch Enemy (SWE), Napalm Death (UK), Warbringer (USA) ja Zonaria (SWE). Kotimaista kärkikaartia edustavat mm. Amorphis, Before the Dawn, Diablo, Poisonblack ja Stam1na. Täydellinen ohjelma netistä www.nummirock.fi.

Viimeiset kiinnitykset ovat Black Light Dicipline ja Isäntä Meidän. Räminä –lavan kattausta vahvistavat Kamala, The Zombi ja Manufacturer’s Pride.

Foster’s Live –teltassa esiintyvät tribuuttibändit kajauttavat ilmoille kansainvälisten megabändien hitit vahvistaen aitoa juhannustunnelmaa.

TV2:n Musiikki-tv:n juontana ja Rytmi –lehden päätoimittajana tunnettu Heta Hyttinen toimii tänä vuonna Nummirockin juontajana.


Nummirock järjestetään 23. kerran Kauhajoen Nummijärvellä 18.-20.6.2009. Juhannuksen raskaimman festivaalin ennakkoliput ovat myynnissä Lippupalvelun ja Tiketin myyntipisteissä. Ennakkolipun voit lunastaa 85 eurolla. Ennakkolipun hinta sisältää auto- ja telttapaikat festivaalialueen välittömässä läheisyydessä olevalla leirintäalueella.

Nummirockin ohjelma täydentyy
10.03.2009 kello 00.14
Juhannuksen raskaimmalle festarille on kiinnitetty amerikkalainen hardcoren lipunkantaja Hatebreed. Yhtyeen mykistävä, ensimmäinen ja virallinen DVD “Live Dominance” julkaistaan Suomessa keskiviikkona 25.3.2009

Länsinaapurista ulkomaista kattausta saapuu vahvistamaan melodista death-metallia runnova kova nousija Zonaria. Ulkomaiset aikaisemmin julkaistut yhtyeet ovat Arch Enemy ja Napalm Death.

Kotimaista kattausta vahvistavat Diablo, Poisonblack, Rytmihäiriö, Horna, Stam1na sekä toukokuussa uuden levyn julkaiseva darkmetal -yhtye Ajattara. Aikaisemmin julkaistuja kotimaisia kiinnityksiä ovat Amorphis, Before the Dawn, Entwine, Medeia ja Nicole.

Ennakkoliput ovat myynnissä Lippupalvelun myyntipisteissä. Ennakkolipun voi lunastaa maaliskuun ajan 79 eurolla. Ennakkolipun hinta sisältää auto- ja telttapaikan festivaalialueen välittömässä läheisyydessä olevalta leirintäalueelta.

Lisää kiinnityksiä tulossa kevään aikana.


Lisätietoja tapahtumasta antaa:
Tero Viertola
050 – 375 9010
tero@nummirock.fi
www.nummirock.fi
Nummirockin ensimmäiset kiinnitykset
12.02.2009 kello 01.56
NUMMIROCKIN ENSIMMÄISET KIINNITYKSET
12.2.2009
Juhannuksena 18. – 20.6.2009 Kauhajoen Nummijärvellä järjestetään 23. Nummirock. Suomen raskaimman juhannusjuhlan ensimmäiset ulkomaiset kiinnitykset ovat ruotsalainen death metallia ärjyvä Angela Gossowin luotsaama Arch Enemy ja brittiläinen grindcoren pioneeri NapalmDeath. Ulkomaisten artistien vanavedessä seuraavat raudanlujat kotimaiset. Tähän mennessä kotimaista kaartia tähdittävät Amorphis, Before the Dawn, Entwine,Medeia ja Nicole.

Ennakkoliput ovat myynnissä ja niitä saa Lippupalvelusta. Kolmen päivän ennakkolippu maksaa helmikuun ajan 73€.

Lisää kiinnityksiä on tulossa kevään mittaan. Tilanteen kehittymistä voi seurata internetissä osoitteessa www.nummirock.fi. Lisätietoja tapahtumasta antaa:

Tero Viertola 050 – 375 9010 tero@nummirock.fi
Aikataulu
30.05.2008 kello 12.07
Lataa tästä itsellesi juhannuksen tärkein lukujärjestys.
Ohjelma valmis
22.05.2008 kello 12.04
Tähän VOIT lisätä mediatiedotteen tekstimuodossa.
Työnhakulomake
19.02.2008 kello 19.31
Lomakkeessa lisäohjeet ja osoite postittamista varten.
Ensimmäiset artistikiinnitykset
05.02.2008 kello 18.46
NUMMIJÄRVELLÄ RÄJÄHTÄÄ 22. KERRAN!

Kun lumen valkea huntu on vihdoin peittänyt maan, voimme suunnata katseemme kohti tulevaa kesää ja jo 22. kerran Kauhajoen Nummijärvellä järjestettävää mustanpuhuvaa juhannusfestivaalia, Nummirockia. Yöttömän yön loistavana tähtenä tulee liekehtimään pääesiintyjämme, ruotsalainen Göteborg-soundin esi-isä, In Flames. Bändi julkaisee uuden albuminsa huhtikuun alussa, joka kantaa nimeä A Sence Of Purpose.

Muita ulkomaisia raakaa metallia soittavia ryhmittymiä edustavat mm. saksalainen thrash-legenda Destruction sekä hollantilaista death-metallia puskeva God Dethroned.

Suomalaisista tukkajumalista on kehitelty myös kattava kokoelma. Tässä vaiheessa kiinnitettyinä ovat Diablo, Mokoma, Kalmah, Mors Principium Est sekä Tuoni. Lisää kiinnityksiä tulossa kevään aikana.

ENNAKKOLIPUT MYYNNISSÄ
Festivaalin ennakkolippujen myynti on alkanut. Tänä vuonna olemme ottaneet käyttöön porrastetun lipun hinnoittelun. Mitä varhaisemmassa vaiheessa hankit lippusi, sitä edullisemmin sen saat. Tammikuun aikana lippunsa hankkivat maksavat lipustaan vaivaiset 55 euroa. Helmikuun alussa lipun hinta nousee 60 euroon ja kevään aikana hinta nousee vielä parin askelman verran. Liput myy tuttuun turvalliseen tapaan Lippupalvelu. Lisätiedot: Tero Viertola 050-3759010.

Oikedet ohjelmamuutoksiin pidätetään. All Rights Reserved.
Hevi-Ari Nummirockiin
27.04.2007 kello 20.47
IDOLS-ARI NUMMIROCKIIN!
Kevään Idols kilpailun voittaja Ari Koivunen ”Hevi-Ari”, on kiinnitetty Nummirokin esiintyjäkaartin jatkoksi. Ari valmistelee parhaillaan esikoisalbumiaan, joka olisi määrä julkaista kesäkuun alussa. Musiikin linjaus tulee olemaan heavyrockia, mikä sopiikin loistavasti Nummirockin linjaukseen.

Arin bändissä soittavat Erkka Korhonen (kitara), Vili Ollila (koskettimet), Luca Gargano (kitara), Erkki Silvennoinen (basso) ja Mauro Gargano (rummut).

Nummirockin musiikkikattaus on tänä vuonna muutenkin erityisen kova yhteensä seitsemän ulkomaalaisen ja kovien kotimaisten säestämänä. Tähän mennessä kiinnitetyt ja julkaistut artistit ovat Virgin Steele (USA), Sworn Enemy (USA), Meshuggah (Swe), Krypteria (Ger), GraveWorm (Ita), Born From Pain (NL), Behemoth (Pol), Ensiferum, MachineMen, Mokoma, Moonsorrow, Nicole, Pain Confessor, Rotten Sound, Swallow the Sun, Thunderstone, Waltari, iRonica. 21. Nummirock järjestetään 21.-23.6.2007 Kauhajoen Nummijärvellä.

Yhteydenotot: Tero Vierola 040 – 583 5839 (bändikiinnitykset)
Mari Hauta 040 – 504 7917

 UutisetOhjelmaLiputKartatHistoriaMediaYhteystiedot
 
 
Nummirock.fi