Historia Uässä Nummirockissa esiintyneet artistit vuosina 1987-2010. Nummirockin 24-vuotinen historia pitää sisällään monia suuria suomalaisia ja isoja ulkolaisia esiintyjiä.

2010

Dark Tranquillity (SWE), Sepultura (BRA), Six Feet Under (USA), Thyrfing (SWE), Venom (GBR), 2 Times Terror, Blackstar Halo, Enochian Crescent, Finntroll, Insomnium, Kiuas, Korpiklaani, Mokoma, Sonata Arctica, Sotajumala, St. Hood, Swallow the Sun, Tarot, Throes Of Dawn, Carnalation, Crimson Sun, Graveborne, Kalmisto, Overstraind, Purified, Ravage Machinery, Suudella

2009

Arch Enemy (swe), Hatebreed (Usa), Napalm Death (UK), Warbringer (Usa), Zonaria (Swe), Ajattara, Amorphis, Before the Dawn, Diablo, Entwine, Horna, Masterstroke, Medeia, Poisonblack, Rytmihäiriö, Stam1na, Torture Killer, D Creation, Embreach, Goathemy, Kamala, Manufacturer's Pride, Process Pain, Synestesia, The Zombi, Maiden Hell, The Four Hoarsemen, Nirvana tribute, Nordic Frost, Forever One, Trinity, Mistreaters, Bloodred Symphony

2008

In Flames (Swe), Satyricon (No), Destruction (Ger), God Dethroned (NL), Watain (Swe), Diablo, Gloria Morti, Heavy Metal Perse, Kalmah, Kiuas, Korpiklaani, KYPCK, Mokoma, Mors Principium Est, Norther, Shade Empire, Teräsbetoni, Tuoni, Turisas, Axegressor, Darcasis, Fatal Sound Project, Katuva, Mirzadeh, Murdershock, The Final Harvest, Thrust Moment, dr. Purple, Hellbox, Maiden Invasion, Rokkarit Oy, Stallions, Uzi Suicide, Trinity, Vicars of Hell

2007

Virgin Steele (Usa), Behemoth (Pol), GraveWorm (Ita), Meshuggah (Swe), Krypteria (Ger), Sworn Enemy (Usa), Born From Pain (NL), Scar Symmetry (Swe), Mokoma, Thunderstone, Ari Koivunen, MachineMen, Moonsorrow, Rotten Sound, Ensiferum, Nicole, Turmion Kätilöt, Swallow the Sun, Waltari, Before the Dawn, Deathchain, Pain Confessor, Fourpointsix, iRonica, Iron Sphere, Pofony, Overdose, Nirvana Tribute, Made In Iron, Forever One, Charisma, Excalion, Hateform, Tacere, Moottörin Jyrinä

2006

Edguy (GER), Kreator (GER), Hypocrisy (Swe), Gorefest (NL), Marduk (Swe), Samael (CH), The Duskfall (Swe), Amorphis, Tarot, Mokoma, Diablo, Suburban Tribe, Charon, Timo Rautiainen, Verjnuarmu, Stam1na, Korpiklaani, Ruoska, Kiana, Discore, Naildown, Karelian Warcry, Cyan Velvet Project, To the Darker Grounds, The Myth of Autumn, Misery Inc.

2005

Obituary, Moonspell, Freedom Call, Dissection, Primordial, Sentenced, Kotiteollisuus, Sonata Arctica, Mokoma, Ajattara, Viikate, Turmion Kätilöt, Turisas, Norther, Velcra, Teräsbetoni, Wintersun, Pain Confessor, Tuoni, Nicole, Stam1na, Miseria, Skyward, Cryonside, Bleak Crowd, Shade Empire, Kill the Romance, Iconofear, eufonia, Carcosa, Codeon

2004

Morbid Angel, Katatonia, Stratovarius, Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus, Kotiteollisuus, Lordi, Suburban Tribe, Charon, Kilpi, Klamydia, Diablo, Mokoma, Viikate, Entwine, Thunderstone, Machine Men, Rotten Sound, Ensiferum, Pain Confessor, Sotajumala, Agonizer, Hevein, Kamara, Blind Stare, Sentiment

2003

Zyklon (nor), Ancient Rites (bel), Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus, Amorphis, Kotiteollisuus, Sonata Arctica, Lordi, Poisonblack, Norther, Lullacry, Barathrum, Solution 13, Velcra, Moonsorrow, Mokoma, Denigrate, Embraze, Before The Dawn, Celesty, Galdean Ur, Knockout, MapleCross, Nicole, Total Devastation, Wasara

2002

Evergrey, Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus, Sentenced, 69Eyes, Amorphis, Kotiteollisuus, Sonata Arctica, Charon, Diablo, Norther, Ensiferum, Finntroll, Entwine, Thunderstone, Insomnium, Twilight Guardians, Celesty, Sicknote, My Fate, Kayah, Smash, Disordead

2001

Entombed, Guano Apes, Wheatus, Jari Salmi ja Aaron-yhtye esittää PULKKINEN-SOU, Klamydia, YUP, Apulanta, Nightwish, 69 Eyes, Tehosekoitin, Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus, Kotiteollisuus, CMX, Neljä Ruusua, Children Of Bodom, Tyrävyö, Jaarli Padington, Paleface, Kwan, Charon Lullacry, Junni Vepsä & Saamattomat, Damet, Hallowed, Hyhmä, Craydawn, Otto?, Mary, Takiainen, Plutonium Orange, Blueperryhill, Brainfade, Discore, Drive, Killpretty, Velcra, No Man's Band, Galdean Ur

2000

Machine Head, Cypress Hill, Therapy?, Biohazard, Moonspell, Nightwish, Waltari - Angelit, Stone, Sentenced, Amorphis, Jonna Tervomaa, Tyrävyö Feat. Jimi Pääkallo, Pauli Hanhiniemen Perunateatteri, Jaarli Padington, LAB, Rasmus, Paleface, Sonata Arctica, Neljä Ruusua, YUP, Aknestik, To/Die/For, Sinergy Suspicious Motha, Twilightning, Glad Genitals, Jane Doe, Myyt, Denigrate, Holochaust, Cosmobile, Scent, Done, Skin Flip, Nicole, Dewlap, Carther, Lost In Tears, Downfall, Private Line

1999

Scorpions, Danzig, Motörhead, Dismember, Hammerfall, Impaled Nazarene, Stratovarius, Amorphis, Waltari, Sentenced, Children of Bodom, CMX, Don Huonot, Yö, Klamydia, Nightwish, Ne Luumäet, Ultra Bra, 69 Eyes, Embraze, 3 Some, Jaarli Padington, Rasmus, Fairytale, Rotten Sound, Obsession, Babylon Whores, Am I Blood, Five Fifteen, Jimsonweed, Lehtivihreät, Tarrakuva, Tyrävyö Feat. Jimi Pääkallo, Fake, No Way, James The Beaver, Nollaseiska, Lullacry, Silent Voices, Fateful Gardiac, G.G. Spirit, Aktio, Cartoon Tree, Athmosfear, Seven Down, Fultrack, Otos~77, Me Wise Magic, Once A Weekers, Twilight Guardians, Murder Im Art, Arbor Vitae, Black Bay, RMS, Earthquake, Suspicios Motha, Alvarn

1998

Pantera, Slayer, Dream Theater, Hellacopters,D.A.D., Stratovarius, Sentenced, Sleepy Sleepers, Don Huonot, Apocalyptiaca, Egotrippi, HIM, Children Of Bodom, Kyyria, Osmos Cosmos, Super Trouper, Jonna Tervomaa, Baster Master, Hybrid Children, Crash, FTK, Pelle & Rockers, Rasmus, Larry & Lefthanded, 22-pistepirkko, Tarot, Apulanta, Jaarli Padington, Innpeach, Näköispatsas, Crafaith, Mindscape, Fridge, RMS, Otos~77, After World, Corporal Punishment, Alvarn, Embraze, Jimsonweed, Fultrack, Gandalf, Leewi plays Leevi & the Leavings

1997

Megadeth, Bad Religion, Die Toten Hosen, Scooter, Alexia, Yö, Waltari, Stratovarius, Amorphis, Kyyria, Tarot, Sentenced, Sub-Uraban Tribe Rasmus, Kummeli Show, Apulanta, Tehosekoitin, Egotrippi, The Blastermaster, Grumps, Klamydia, Obsession, Diablo Brothers, Tarrakuva, Johnny Sulttaani Oy, Lemonator, Wilma, Him, Puskaradio, Super Trouper Show, L.A.M.F, Circuitry, Ripnrape, Purity, Disgrace, Psyche Del Buzz, Timber, , Numbah Ten, Antidote, Dead Lock, Afterworld, Gandalf, Mindscape, Insanity, Raivopäät

1996

Deep Purple, Iron Maiden, Sepultura, Helloween, No Fun At All, Michael Monroe, Skin, 4 R, Yö, Suurlähettiläät, Amorphis, Luunelonen, Tarot, Sig, Lemonator, Pelle & Rockers, Popeda, Zero Nine, Sub-Urban Tribe, Klamydia, Apulanta, Rehupiikles, Super Trouper, Shocking Triplets, Hostile, Private Line, Time Flies, Afterworld, Agnus Dei, Ripnrape, Steeltown, Godsey, Incomplete, Too Sophisticated, Kill Me Gently

1995

Slash`s Snakepit, Paradise Lost, D.A.D, Messuggah, The Almighty, Pandora, Captain Hollywood Project, Magic Affair, Stella Getz, 22 Pistepirkko, Garbo, Neljä Ruusua, Yö, CMX, Y.U.P, Stratovarius, Waltari, Klamydia, Miisa, Kuudennusmiehet, Peräst`troikaa Orchestra, Rytke, Taivassatama, Raggars, Royal Tramps, Tehosekoitin, Loikkarit, Firebolt, Symptoms of Serious Damage, Ryhmäterapia, Too Sophisticated, Steeltown, Blue in Green, Ripnrape, Free Spirit, Strip Teaz, Numbah Ten, Valse Triste, Hostile, Hatred, Time Flies, Laughing Sam`s Dolphin, Bury Me Deep, Rankat Ankat, James Puhto-Ren

1994

The Ramones, Slade, Stakka Bo, Atomic Swing, NoMeansNo, Kummeli liveshow, Suurlähettiläät, Freud, Marx, Engels & Jung, Neljä Ruusua, Costi, Klamydia, Backsliders, Kari Peitsamo & Skootteri, Kolmas Nainen, Popeda, Pekka ja Susi, Sydänmäki, Electric Blue Peggy Sue, Stormwing, Raggars, Samuli Laiho, Hybrid Children, Generators, Let`s Eppelin, Lowdown Shakin`Chills, Heads & Bodies, Petri Möller, Ma Baker`s Soul Factory, Sub-Urban Tribe

1993

Living Colour, Jesus Jones, Therapy?, Clawfinger, High Noon, Eppu Normaali, Suurlähettiläät, Klamydia, Kolmas Nainen, Puolikuu, Ne Luumäet, Dreadline, CMX, Waltari, Funkykarkurit, Popeda, Vilperin Perikunta, Pelle Miljoona & Rockers, Tommi & Hombre, 22 Pistepirkko, Kingston Wall, Raggars, Eurooppa 3, Royal Tramps, Fishfaces, Kolera, Setä Suuttuu, Let`s Eppelin, Luka, Kuudennusmiehet, Mama & The Darkbreakers

1992

The Ramones, Loaded, Sator, Merry Christmas Mr. Lawrence, Suurlähettiläät, Neljä Ruusua, Lapinlahden Linnut, J.Karjalainen, Miljoonasade, Popeda, Vilperin Perikunta, Nypykät, Wilma, Ne Luumäet, Kolmas Nainen, Dreadline, Boycott, Puolikuu, 69 Eyes, Honey B. & T-Bones, Setä Suuttuu, Luka, Not Yet, Kuudennusmiehet, Tres Amigos, Jack Meatbeat, Manic Toys, Mama & The Darkbreakers, Veljeskunta, Valse Triste, Dance Hall Feat, Roxy Disco Show

1991

Inner Circle, 24-7 Spyz, Georgia Satellites, Dread Zeppelin, Havana 3 am., Burma Shave, Prat`s The Whoblem, Juice Leskinen Grand Slam, Hearthill, Ismo Alanko Ihmemaassa, Neljä Ruusua, Popeda, D.C Klowns, Suurlähettiläät, Rapido, Poverty Stinks, Kari Peitsamon Skootteri, Problems?, Rapatti, Twiligh, Ressu Redford, MC Nikke T., Hausmylly, The Jokers, Dance Hall feat, Heads to Bed & Mr. Bunuel

1990

Status Quo, Faith No More, Omar and The Howlers, D.A.D., The Celibate Rifles, Sky Hifh, Doc Holiday, Prat`s The Whoblem, Rosanna & Zelia, Boycott, Kolmas Nainen, Clifters, Eppu Normaali, Popeda, Peer Gunt, Neljä Ruusua, Miljoonasade, Airdash, ARG, Backsliders, 22 Pistepirkko, Greedy Pig, Elvis Breznev, Dixie Fried, Kingston Wall, Hollis Brown, Northwind, Radiopuhelimet, Penniless People Of Bulgaria, The Boots, Manic Toys, Psychoplasma, Sanzo Panza, 69 Eyes, The Mies, Mana Mana, Skylarks, Twilight, Freak Disco Co

1989

Womack & Womack, Cheap Trick, The Meatloaf & The Neverland Express, Reaggae Superfest -89 feat., Black Uhuru, Frankie Paul, Lieutenant Stichie & The Rhythm Kings Band, Del-Lords, Dash Rip Rock, Smokie, Hearthill, Topi Sorsakoski & Agents, Stone, Boycott, Horsepower, Havana Blacks, Elvis Breznev, Sielun Veljet, Peer Gunt, Tuomari Nurmio, Airdash, Juliet Jonesin Sydän, Popeda, Freak Disco Co

1988

Uriah Heep, Burning Spear, Alvin Lee Band, Eppu Normaali, Topi Sorsakoski & Agents, Stone, Kolmas Nainen, Miljoonasade, Remu & His All Star, Popeda, Bogart Co., Melrose, Lapinlahden Linnut, Matti & Teppo, Sata Lasta, Peer Gunt, Boycott, Big Boy, Gasoline Girls & The Petrol Boys, Freak Disco Co

1987

Dr. Feelgood, Girlschool, Pirates, Eppu Normaali, Sielun Veljet, Popeda, Peer Gunt, Zero Nine, Yö, Boycott, Kolmas Nainen, Kari Peitsamo & Skootteri, Ilona, Nights Of Iguana, Skädäm, Mega, Tao Tao, Freak Disco Co